KONVERZE ELEKTRÁRNY HEŘMANŮV MĚSTEC

MÍSTO:     HEŘMANŮV MĚSTEC, PARDUBICKÝ KRAJ
ROK:        2018
FÁZE:       STUDIE

Návrh rekonstrukce a konverze bývalé parní elektrárny, která patří k zámku v Heřmanově Městci, vyzdvihuje význam objektu jako důležité městské památky z počátku elektrifikace v českých zemích. Pro bydlení s vysokou přidanou hodnotou využívá návrh jak potenciál historické industriální architektury 19. století, tak i klidnou lokalitu plnou zeleně v blízkosti centra města.

Stávající objekt je ze západní části doplněn jednoduchou přístavbou archetypálního tvaru, která materiálově a hmotově doplňuje stávající poměrně členitý objekt a nechává vyniknout jeho podstatu. Navržená rekonstrukce a dostavba bývalé elektrárny počítá s rehabilitací objektu na bydlení s vyšší přidanou hodnotou: malý 2 podlažní činžovní dům s 4-6 bytovými jednotkami. V podkroví historické části objektu jsou některé pokoje mezonetové (se spacím patrem).

Moderní přístavba je obložena lícovými cihlami v odstínech opukového a pískovcového obkladu původního objektu a záměrně je navržena střídmě s minimalistickými detaily. Jednoduchá puristická hmota s detailem ve formě obkladu fasády svým pojetím lehce kontrastuje s reliéfní fasádou původní elektrárny, kterou ale nechává naplno vyniknout a nesnaží se na sebe strhnout pozornost.